Yükleniyor......

Eduroam Kurulum (Windows)

Windows Eduroam Ayarları

Daha önce Windows 10 üzerinde Eduroam bağlantısı yapmayı denemiş fakat başarısız olduysanız, aşağıdaki adımlara geçmeden önce eski ayarlarınızı silmeniz gerekmektedir. Bu işlemin nasıl yapıldığını bu sayfadan öğrenebilirsiniz.

1-Windows başlangıç menüsüne "Denetim Masası" yazarak ilgili pencereyi açınız. Açılan pencerenin "Ağ ve Internet" başlığı altındaki "Ağ durumunu ve görevlerini görüntüle" bağlantısına tıklayınız.

2-Çıkan ekrandan "Yeni bağlantı veya ağ kurun" bağlantısına tıklayınız.

3-Yeni açılan pencedeki seçeneklerden "Kablosuz ağa el ile bağlan" seçeneğine tıklayınız.

4-Eklediğiniz eduroam ayarlarını değiştirmek için "Bağlantı ayarlarını değiştir" menüsüne tıklayınız.

5-Yeni açılan pencenin "Güvenlik" sekmesine tıklayınız

6-Ağ kimlik doğrulama yöntemi olarak "Microsoft: EAP-TTLS" seçeneğini seçin ve hemen sonra "Ayarlar" butonuna tıklayın.

7-Açılan penceredeki "Kimlik gizliliğini etkinleştir" kutucuğundaki işareti kaldırın. Alt tarafta yer alan ʺKimlik doğrulama için EAP olmayan bir yöntem seçʺ menüsünden "Şifresiz parola (PAP)" seçeneğini seçin ve "Tamam" butonuna tıklayarak geri dönün.

8-Geri döndüğünüz penceredeki "Gelişmiş ayarlar" butonuna tıklayın.

9-Açılan penceredeki "Kimlik doğrulama medotunu belirt:" kutucuğunu işaretleyin. Aktif duruma geçen alt menüden "Kullanıcı kimlik doğrulaması" seçeneğini seçerek, yanındaki "Kimlik bilgilerini kaydet" butonuna tıklayın.

10-Artık bu aşamada eduroam kullanıcı adınızı ve parolanızı açılan pencereye girmeniz ve "Tamam" butonuna tıklayarak kaydetmeniz gerekiyor. Daha sonra, altta açık olan pencereleri de "Tamam" butonlarına tıklayarak sırasıyla kapatabilirsiniz.

11-Kimlik alanına öğrenci_numaranız@comu.edu.tr

Şifre alanına ise UBYS sistemine giriş yaparken kullandığınız şifrenizi giriniz.

Bağlantı ayarlarınız sona erdi. Artık kullandığınız Windows 10 işletim sistemiyle Eduroam ağına bağlanabilirsiniz. Bunun için sistem tepsisinde bulunan kablosuz ağlar ikonuna tıklayarak eklemiş olduğunuz "eduroam" bağlantısına tıklayın ve "Bağlan" butonuyla işlemini başlatın!